روستای چوشل

روستای چوشلReviewed by آوند کالا on Aug 18Rating:

چوشل روستایی که مابین کیلومتر ۱۰ جنوب شرقی شهرستان لاهیجان و کیلومتر ۴ شرق شهرستان سیاهکل قرار دارد.

این روستا با جمعیتی بیش از ۲۰۰۰ نفر  و با شرایط آب و هوایی  خاص می تواند به یکی از مناطق توریستی لاهیجان تبدیل شود.

چوشل با داشتن مناظری زیبا و وصف ناشدنی که به وسیله ی جنگلهای انبوه احاطه شده و همچنین اماکن زیارتی جزء معدود روستاهای کشورمان است که متاسفانه با داشتن قابلیت های توریستی متعدد ناشناخته مانده است.

در تابستان اقلیم چوشل گرم و مرطوب و در زمستان ابتدا میزبان بادهای گرم شدید  و سپس برف  است که به طبیعت کوهستان جلوه ای می بخشد.

زبان گفتاری مردم چوشل، گیلکی (بیه پیش) و (گالشی) است که با گیلکی رشت (بیه پس) از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ ای ویژگی‌های دستوری تفاوت‌هایی دارد. گیلکی بیه پیش خود از گونه‌ای که در نواحی کوهستانی به آن سخن گفته می‌شود، یعنی گالشی،که زبانی اصیل تر و دارای قدمت بیشتر می باشد متمایز است.

*اماکن زیارتی چوشل

سید نجف الدین ابن موسی کاظم (ع)

برادر علی ابن موسی رضا(ع) – بنا بر سندها و شجره نامه – واقع در میان محله روستای چوشل نگین زیبایی برای این روستا محسوب میشود، هر ساله از روستاها شهر ها و همچنین از جای جای ایران شیعیان وفا دار به خاندان پیامبر اسلام به زیارت و مزار این امام زاده مشرف می شوند.

در محوطه ی این بقعه وجود چشمه ای منحصر به فرد زائران را به حیرت وا میدارد، چشمه ی جوشان اما سرد این مزار و همچنین در جوار چشمه، گرمابه ی سنتی و متبرک، برای زائرین این مزار خاطره ای ماندگار محسوب می شود.

هر ساله در ایام محرم عذاداری با شکوهی در این مکان مقدس برگزار میگردد که اتمام این مراسم در سومین روز شهادت امام حسین و یارانش با نام ، (علم واچینی) می باشد ، جمعیت حاضران در این مراسم بالغ بر چندین هزار نفر گزارش شده است. شایان ذکر است مردم این روستا با عزمی راسخ و همتی بلند دست به دست هم داده و این مکان را بازسازی کرده اند.

بقعه امام زاده سیدخلیل (بالامحله چوشل), بقعه امام زاده سیدقاسم (روستای خورتاب چوشل), مزار کوتی , مزار تله از دیگر امام زادگان این روستا می باشد.

    جنگل های کاهکوه :

محوریت چوشل را در بر دارند،دارای دو آبشار (جور شارشار) و (جیر شارشار) میباشد ،حیواناتی از قبیل خوک،گراز،پلنگ،گرگ،شغال،خرس،کفتار و انواع پرندگان (مهاجر و بومی) در این جنگل زیبا زندگی میکنند.

 نکته جالب توجه این است با وجود حیوانات وحشی گزارشی مبنی بر مداخله حیوانات در زندگی انسانی این منطقه دیده نشده.

 جیر شارشار (آبشار پائین):

یکی از دو آبشار واقع در جنگل زیبای کاهکوه است که حدودا در ابتدای این جنگل واقع شده, به دلیل دسترسی راحت تر برای علاقه مندان طبیعت مکان زیبا و میزبان خوبی برای خانواده های مشتاق می باشد.

.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *