زیبایی های جاده قدیم و متروکه گنجار به امام زاده اسحاق

زیبایی های جاده قدیم و متروکه گنجار به امام زاده اسحاقReviewed by آوند کالا on Aug 18Rating:

گنجار ، روستایی زیبا با طبیعتی دلنشین در دل شهرستان شفت بوده که هر ساله به دلیل همین طبیعت شاهد حضورمسافران و گردشگران می باشد .avandkala.com shaft (4)avandkala.com shaftavandkala.com shaft (2)

این روستا از توابع شهرستان شفت و جزو بخش احمدسرگوراب می باشد و جزو آبادی های دهستان نصیرمحله می باشد .
گنجار در قسمت جنوبی شهرستان شفت و در فاصله ۹ کیلومتری مرکز این شهرستان واقع شده و از غرب تا شمال با رودخانه سیاهمزگی محصور شده و ازسمت شرق نیز به اراضی جنگلی والیسراو از جنوب به اراضی جنگلی امامزاده اسحاق شفت منتهی می شود .
این روستا جزو مناطق بسیار دیدنی و زیبای شهرستان شفت بوده منطقه ای که می تواند مأمن لذت بردن بسیاری از مسافران داخلی و حتی خارجی نیز باشد .
این روستا مطابق طرح هادی دارای مساحتی معادل ۳۴۵۷۳۷۱ متر مربع (۳۴۵/۷ هکتار) بوده و شغل بیشتر مردمان آن کشاورزی می باشد .
زمینهای زیر کشت برنج این روستا حدود ۶۰ هکتار بوده همچنین دارای ۸۵ هکتار و باغات چای نیز می باشد . پرورش زنبور عسل نیزیکی دیگر از مشاغل این روستا بوده که بیشتر توسط افراد غیر بومی مورد استفاده قرار می گیرد و پرورش دام نیز فقط توسط برخی از افراد آن هم بصورت سنتی در حد نیاز خانواده میباشد .
این روستا از جمله روستاهای خوش آب و هوا و معتدل استان بوده و گویش مردم این روستا تالشی است .
گنجار از مناطق گردشگری شهرستان شفت محسوب شده که دارای موقعیت های جغرافیایی منحصر به فرد می باشد. نزدیکی با رودخانه زیبایی که از سیاهمزگی تا پسیخان امتداد دارد و از آن طرف نزدیکی با جنگل های زیبای امام زاده اسحاق زیبایی خاصی به این منطقه داده است.
از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به به پل و رودخانه ، زمین ورزشی و تفریحی ، بام سبز گنجار ، آبشار وزن بن ، خشک دره ( دره سنگی گنجار ) ییلاق کتیله سر، گلگل چمه و استخرهای گنجار نام برد.
تو ضیح بر اینکه از آنجای که روستای گنجار دارای تقسیمات جلگه ای و کوهپایه ای میباشد در اکثر مناطق آن به سمت پاین دست که شامل فومنات و قسمت های دیگر از استان است اشراف داشته و چشم اندازی زیبا را به تصویر میکشد.

گنجار از مناطق گردشگری شهرستان شفت محسوب می‌شود که دارای موقعیت‌های جغرافیایی منحصر به فرد است، نزدیکی با رودخانه زیبایی که از سیاهمزگی تا پسیخان امتداد دارد و از آن طرف نزدیکی با جنگل‌های زیبای امامزاده اسحاق زیبایی خاصی به این منطقه داده است.
از جاذبه‌های دیدنی این روستا می‌توان به پل و رودخانه، زمین ورزشی و تفریحی، بام سبز گنجار، آبشار وزن بن، خشک دره «دره سنگی گنجار» ییلاق کتیله‌سر، گلگل چمه و استخرهای گنجار اشاره کرد.

در ورودی روستای گنجار، پل و رودخانه‌ای وجود دارد که این رودخانه نشأت گرفته از ییلاقات سیاهمزگی بوده و دارای حاشیه‌ای وسیع و هموار با درختانی توسکا، سایبان‌های طبیعی را همراه با محیطی آرام، جذاب و خوش آب و هوا به منظور میزبانی از گردشگران مهیا کرده و سالانه هزاران گردشگر از آن بهره‌مند می‌شوند.
کوتاه‌ترین و دیدنی‌ترین مسیر از مرکز شفت به امامزاده اسحاق از گنجار عبور می‌کند که هنوز این مسیر ناتمام است، اما تا نیمی از این مسیر یعنی تا خشک‌دره «دره سنگی گنجار» رفت و آمد با وسایل نقلیه با سهولت امکان‌پذیر است.
در دو کیلومتری جاده گنجار به امامزاده اسحاق منطقه گندم آرد «بام سبز گنجار» قرار دارد که با چشم‌اندازی بسیار زیبا و ستودنی به شهرستان‌های شفت، فومن و بخش‌هایی از شهر رشت اشراف دارد.

از مسیر بام سبز گنجار تا آبشار «وزن بن» کمتر از یک کیلومتر راه است که از راه اصلی جاده به طرف راست با سر پاینی حدود 300 متر تا آبشار فاصله است و این آبشار در ادامه مسیر خشک‌دره «دره سنگی گنجار» بوده که با سنگ‌های لایه لایه و بسیار زیبا در کف دره و حاشیه‌ای پوشیده از گل‌های وحشی و درختانی تنومند مجموعه‌ای بسیار زیبا و دیدنی را به تصویر کشیده است.
خشک‌دره، دره‌ای بسیار زیبا در فاصله‌ حدود دو کیلومتری بام سبز گنجار قرار دارد که توسط یک پل کوچک از جاده اصلی عبور کرده و به طرف پایین‌دست مسیر خود را ادامه می‌دهد و این دره زیبا با سنگ‌های بزرگ و دیدنی از چشمه‌های بالا دست نشأت گرفته و در حاشیه‌ای پوشیده از گل و گیاه و درختان تنومند و دیدنی سالانه مسافران زیادی را پذیرا می‌شود.
ییلاق داخلی آن به نام «کتیله سر» است که منظره بسیار جذاب دارد و به عنوان چراگاه دام‌های افراد بومی استفاده می‌شود و در مسیر این جاده واقع است و به دلیل کامل نشدن این جاده گردشگران از این فضای دیدنی تا امامزاده  اسحاق را تنها توسط موتورسیکلت و پیاده می‌توانند دیدن کنند.

گلگل‌چمه «چشمه‌ای جوشان» در فاصله نیم کیلومتری پل گنجار در کوچه حافظ قرار دارد، این چشمه از دیدگاه بومیان از دیرباز تاکنون دارای آب متبرک و شفابخش بوده که به عنوان تبرک نیز از آب آن استفاده می‌شود.
از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای گنجار استخرهای آن بوده که در کوچه شهید ایلبیگی، کوچه حافظ و کوی شهید بخشی واقع شده است.
از آنجا که روستای گنجار دارای تقسیمات جلگه‌ای و کوهپایه‌ای است در بیشتر مناطق آن به طرف پایین‌دست که شامل فومنات و بخش‌های دیگری از استان است اشراف داشته و چشم‌اندازی زیبا را به تصویر می‌کشد.

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *