ماهى شکم پر

ماهى شکم پر گیلانی (ماهی فیویج) – غذای گیلانی

ماهى شکم پر گیلانی (ماهی فیویج) - غذای گیلانیReviewed by آوند کالا on Apr 1Rating:

ماهى شکم پر

ماهى شکم پر مواد لازم:

1_ ماهى سفید بزرگ _ 1 عدد
2_ سبزى هاى معطر: نعناع, خنش(خَلواش), چوچاق _ یک دسته
3_ رب انار _ 2 قاشق غذاخورى
4_ مغزگردو _ 200 گرم
5_ نمک و فلفل و گلپر _ به اندازه کافى

۲۰۱۶۰۳۲۷_۱۴۳۵۰۶
طرز تهیه ماهى شکم پر:

مغزگردو را با سبزى مى سائیم یا چرخ مى کنیم, مغزگردو و سبزى را با رب انار و گلپر و نمک و فلفل مخلوط مى کنیم. آنگاه روى سطح ماهى کمى کارد مى کشیم. باله هاى ماهى را با قیچى مى گیریم, داخل گوش هاى ماهى را خالى مى کنیم. شکم ماهى را یک چاک کوچک می دهیم, محتویات شکم ماهى را خارج مى کنیم. بعد ماهى را تمیز مى شوئیم و مى گذاریم در صافى بماند تا آبش برود. سپس داخل شکم ماهى را از مایه مغزگردو و سبزى که حاضر کرده ایم پر مى کنیم. دو لبه شکم ماهى را جفت مى کنیم و با نخ و سوزن بخیه میزنیم.

سپس سر و دم ماهى را بهم مى آوریم وماهى را گرد کرده در یک قابلمه مناسب قرار مى دهیم و زیر و روى آن آتش زغال ریخته و ماهى را در حرارت ملایم مى پزیم. امروزه این خوراک ماهى را نیز مى توان در فر به طریق آسان تر طبخ نمود. یعنى بعداز آنکه شکم ماهى را پر کردیم و دوختیم سینى فر را کمى چرب مى کنیم, کمى آرد مى پاشیم و ماهى را از پهلو روى سینى قرار می دهیم. در طبقه وسط فر با حرارت170 درجه به مدت یک ساعت و نیم ( تا طلایی شود) مى پزیم. در این فاصله مقدارى سس متشکل از آب انار و یک قاشق کره آب کرده و زعفران روى آن می دهیم تا ماهى خوشرنگ شود.

 

دو روش برای طبخ ماهی دارید:

روش اول:
طبخ ماهی در فر کف یک ظرف مناسب را چرب کرده و ماهی را داخل ظرف قرار دهید و روی ماهی را نیز چرب کنید و در فر قرار داده و با حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد در طبقه وسط فر قرار دهید تا طلایی شود.
روش دوم:
بخارپز در یک ماهیتابه یک قاشق روغن ریخته و کاملا پخش کنید و ماهی را به ماهیتابه منتقل کرده و نصف استکان آب به آن اضافه کرده و بخار پز کنید.

نکات مهم برای طبخ ماهی:

1-اگر رب انار ترش در دسترس نیست میتوانید از آلوچه بهداشتی استفاده کنید.

2-در صورت تمایل میتوانید شکم ماهی را بدوزید.

3-اگر روش بخار پز را انتخاب میکنید دقت کنید که حرارت را بسیار کم کرده و درب ماهیتابه را بگذارید تا ماهی آماده شود.میتوانید بعد از آماده شدن یک طرف ماهی آنرا برگردانید تا طرف دیگر آن نیز آماده شود .

4-اگر از ماهی منجمد استفاده میکنید نیازی به اضافه کردن آن نیست.

5-ماهی نباید اصلا آب داشته باشد وقتی ماهی کاملا بخار پز شد درب ماهیتابه را برداشته و اجازه دهید تا آب آن خشک شود.

6-میتوانید از ظرف مخصوص شمالی ( گمج) برای این کار استفاده کنید.

7-میزان موادی که در بالا گفته شده است متناسب با اندازه ماهی تغییر می‌کند.

8-داخل شکم ماهی را خیلی پر نکنید چون دوخته نمی‌شود.

9-اگر چوچاق در دسترس ندارید میتوانید آنرا حذف کنید.