منطقه گردشگری سیاهمزگی

منطقه گردشگری سیاهمزگیReviewed by آوند کالا on Aug 17Rating:

روستای سیاهمزگی از توابع شهرستان شفت واقع در جنوب غربی شهر رشت است. این روستا به صورت پراکنده و در درون دره قرار گرفته است.دارای اب و هوایی سرد در زمستان و معتدل در تابستان است.

شغل مردم روستا:
دامداری ، پرورش کرم ابریشم، کاشت چای از مهمترین مشاغلی است که اهالی به آن مشغول هستند.پنیر سیاهمزگی در تمام گیلان شهره است و آن به علت شیر با کیفیت دامهایی است که در ییلاقهای اطراف چرا میکنند.627374

معماری روستایی:
معماری خانه های این منطقه درگروه معماری جلگه غرب گیلن قرار میگیرد. معمولا یک طبقه و یا نیم طبقه است که در طبقه پایین طویله قرار میگیرد.

 

توضیحات عکس: این خانه متعلق به جد مادری من (مدیر وبلاگ honarenoo.blogfa) است که متاسفانه به علت این که کسی در آن ساکن نیست متروک مانده و رو به ویرانی است معماری خانه های این مناطق در این خانه کاملا مشهود است.

وجه تسمیه:

این روستا در نزدیکی روستای امام زاده ابراهیم یکی از روستاهای توریستی گیلان است. در روستای امام زاده ابراهیم و در نزدیکی آن روستای امام زاده اسحاق دو برادر امام رضا (ع) دفن شده اند که در راه سفر به مشهد برای دیدار با برادر بزرگوارشان ، برای فرار از دست ماموران حکومتی به کوهستانهای گیلان پناه می آورند اما توسط پیرزنی به طمع پاداش از طرف عوامل حکومت این دو عزیز را مسموم و به شهادت میرساند. در آن زمان یک گروه از اهالی در پی شنیدن شهادت این دو بزرگوار به پایکوبی مشغول شدند و لباس سفید به تن کردند که اهالی آن منطقه از همان زمان به سفید مزگی معروف شدند و گروهی دیگر که شیعه مذهب بودند به سوگواری پرداختند و لباس سیاه به تن کردند و از آن پس نام روستای آنها سیاهمزگی شد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *