پلام یا فلام

پلام یا فلامReviewed by آوند کالا on Aug 17Rating:

پلام یا فلام روستایی از توابع بخش رحیم ‌آباد شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است. پلام روستایی زیبا در ۲۲ کیلومتری شهر رحیم آباد و در ساحل غربی رودخانه پلورود و یک کیلومتری جاده رحیم آباد به اشکور و در ارتفاع ۷۵۰ متری در میان جنگل انبوه قرار دارد.

روستای پلام از بافت قدیم و جدید برخوردار است و خانه ها عموما دوطبقه اند. روستا کاملا در پای کوه و شیب آن به طرف رودخانه است. این روستا از یکسو به رودخانه از سویی به کوه عظیم صخره‌ای وایگان تله و از سویی دیگر به جنگل متصل است.سفیدآب در شرق روستا قراردارد، منطقه تفریحی و مسطح پلام دره در کنار روستا و در ضلع شرقی پلورود قراردارد.

این روستا در مسیر راه مالروی قدیم قرار داشت. معروف ترین چشم انداز پلام مزارع برنج پلکانی آن است که تقریبا در گیلان و در این ارتفاع منحصر بفرد است. مرزهای پلکانی قطعه زمین‌های زراعتی مساحتی حدود ۴ هزار مترمربع را شامل شده است و نزدیک به ۱۵۰ بیجار پله (مرز) را شامل می‌شود و طول و عرض آنها از ۳ متر به ۳۰۰متر می‌رسد. این مزارع در فصل برداشت بسیار زیبا به نظر می‌رسند چون محیط اطراف آن سبز ولی مزارع برنج به رنگ زرد است. قدمت این مزارع به صد سال می‌رسد و در مواقع کشت و رسیدن محصول، گویی کوه را طبقه بندی کرده و پله زده تا راه به سوی قله باز کنند.

در مرکز روستا دودهنه مغازه در مسیر راه قدیم قراردارد که قدمتی بیش از ۵۰ سال دارد ودارای ۴۰ متر زیربنا با درب چوبی بسیار خوش ساخت که درتمام بخش رحیم آباد بی نظیراست.

از جاذبه های طبیعی روستای پلام می توان به شالیزارهای پلکانی، جنگل و درختان گردوی کهن سال، چشمه های زیبا همچون چشمه پلامدره، رودخانه سفیدآب در شرق روستا و کوه های صخره ای زیبا اشاره کرد.

آبی به زلالی سفیدآب

رودخانه سفیدآب در ۲۵ کیلومتری شهر رحیم آباد رودسر واقع شده است. این رودخانه کوهستانی از ذوب شدن برف های زیادی در ارتفاعات به وجود آمده و در مسیر جریان خود چشمه های متعددی به آن می پیوندند و در نهایت به رودخانه بزرگ پلرود متصل می شود.

آب آن همانند آسمانی زلال و شفاف می درخشد و جریان رود در زیر سایه درختان جنگلی همراه با آواز خوش شیرین و روح انگیز بلبلان جلوه ای ویژه و نشاط آور به منطقه می بخشد.

چشمه سفیدآب در ارتفاع 1700 متری در منطقه لاشه بین جنگل ونستان از دل کوه بیرون می آید و در مسیر خودش 18 چشمه کوچک دیگر را با خودش همراه می کند. این چشمه در مسیر جنگلی، با شیب نسبتا تند در ارتفاع 400 متری به پُلرود می ریزد. کوه پُشتاب چال در ضلع شرقی آن قرار دارد و دو جاده مالرو در دو طرف آن واقع شده است . چشمه مسیر دره ای که خودش ایجاد کرده، طی می کند.

این چشمه چون رسوبی ندارد و از آنجا که مسیر جنگلی، دست نخورده باقی مانده است، آبی زلال و با شیب تند، کفی ایجاد می کند که باعث سفیدی بیش از حد آب شده است. به همین دلیل به آن «سفید آب» می گویند.

آبشارهای کوچک یک متری که در بیشتر مسیر رودخانه دیده می شود، زیبایی آن را دو چندان کرده در بستر رودخانه درخت های شکسته ی بسیاری دیده می شود که در بعضی جاها، مسیر رود را منحرف می کنند. گروه زیادی از مردم در ایام گرم سال به قصد تفرج و نوشیدن آب گوارا و مشاهده مناظر بدیع و بکر به این منطقه سفر می کنند .

آلوچه پلام را از دست ندهید

یکی از میوه های سر درختی در پلام که در اردیبهشت و خرداد ماه موقع خوردن آن شده میوه آلوچه است که به زبان محلی( هلی) می گویند.

مسیر دسترسی

مسیر دسترسی به روستای پلام گیلان : رودسر، بخش رحیم آباد، دهستان اشکور سفلی، روبروی منطقه گردشگری سفید آب، روستای پلام

1 پاسخ
  1. سفارش آنلاین گل
    سفارش آنلاین گل says:

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
    باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

    پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *