پل خشتی تمیجان

پل خشتی تمیجانReviewed by آوند کالا on Aug 17Rating:

پل خشتی تمیجان رودسر در شش کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر بر روی رودخانه کوچک کهنه گوراب یا تمیجان در حدود 700 سال پیش در مسیر راه قدیمی شاه عباسی که از آستارا به مازندران کشیده شده بود و به اردبیل متصل می شد، ساخته شده است و از نوع طاق ها و مصالح به کار رفته در پل تمیجان و ظاهر آن می توان بنای اولیه آن را از آثار دوره صفویه دانست که در دوره قاجاریه تعمیر و بازسازی شده است.
طول و عرض پل تاریخی تمیجان به ترتیب ۶۰ و پنج متر است، در قسمت طول این پل پنج دهنه بزرگ و کوچک وجود دارد که سه دهنه بزرگ در قسمت غربی و دو دهنه کوچک در طرف شرق آن است. در دو طرف طاق جناحی میانین دو اتاق کوچک در میان پایه های پل ساخته شده که در هر طرف پل دو پنجره دارد، طاق این دو اتاق آجری و مدور (دایره وار) است و دو اتاق کوچک دیگر نیز در دل پایه های که میان طاق های کوچک قرار دارد، بنا شده است.
مصالح بکار رفته در ساخت پل تیمیجان شامل آجر محلی سرخ رنگ و ملات ساروج است. در دو طرف عرض پل جان پناهی آجری به بلندای ۵۰ سانتیمتر ساخته شده تا از افتادن افراد و چارپایان جلوگیری شود، پل خشتی لنگرود نیز نمونه ای از این پل است.
باید دانست که تمیجان از روستاهای تاریخی بخش مرکزی شهرستان رودسر است. تمیجان همچنین نام نان محلی گیلان بوده و در گویش گیلکی بر گرفته از سه واژه ” تو”، ” می “، ” جان ” به معنی ” تو جان منی ” برگرفته شده است و از آرد برنج مرغوب و محلی گیلان تهیه می ‌شود.
پل خشتی تمیجان در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۱۲۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما متاسفانه پل تیمیجان که در آبادی تمیجان و بین رودسر و املش واقع گردیده است به دلیل بی توجهی ها در آستانه تخریب قرار دارد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *