ییلاق های شفت

ییلاق های شفتReviewed by آوند کالا on Aug 18Rating:

avandkala.com ییلاق (2) (1)

avandkala.com ییلاق (1)

avandkala.com ییلاق (5) (1)

avandkala.com ییلاق (4) (1)

ییلاق زیبای سوته شفت:

ارتفاع این ییلاق زیبا 1650 متر از سطح دریاست و همچنی از مسیر مته خونی هم قابل دسترسی است. مته خونی در فاصله کمی از سوته قرار دارد و با یک گام سبک نیم ساعته پیاده روی لازم است.در سوته یک مغازه ساده پذیرای مسافران و کوهنوردان است و از بهار تا اواسط پاییز معمولا باز است.

ییلاق سوته از زیباترین و معروفترین ییلاقهای شفت می باشد که از مزگده سیاهمزگی با 4 ساعت کوه پیمایی آرام قابل دسترسی است.

ییلاق شلمجار:

ییلاق شلمجار از ییلاقات زیبا و بکر منطقه سیاهمزگی  می باشد که در ارتفاع 1350 متری در یک محیط رویایی در دامنه قله آرننگاه قرار دارد اغلب ساکنین آن از  علاقه مندان به طبیعت و مردمان با صفای منطقه سیاهمزگی  می باشند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما به  آنجا سفر می کنند.

ییلاق گمبو:

گمبو یکی از ییلاقات زیبای شفت است که در نزدیکی ییلاق دایله سر و در زیر قله ملبهار قرار دارد. دارای طبیعتی چشم نواز و در میان دو دره محسور است. این ییلاق از پر اب ترین ییلاقات شفت بوده و زندگی همچنان در آن جاری دارد.

ییلاق گمبو از ییلاقات خوش اب و هوا نزدیک دایله سر می باشد. دارای آب فراوان و از سیاهمزگی قابل دسترسی است.

ییلاق النز:

ییلاق النز از قدیم تا کنون محل زندگی دامداران منطقه در فصل گرما بوده و دارای طبیعت زیبا و آب و هوای دل انگیز می باشد

به نقل از صبح شفت، ییلاق النز در حد فاصل ییلاقات آفور ، کلمستان و پش رو قرار دارد و از قدیم تا کنون محل زندگی دامداران منطقه در فصل گرما بوده و دارای طبیعت زیبا و آب و هوای دل انگیز می باشد. بهترین مسیر دسترسی به این ییلاق از طریق روستای خرمکش در سیاهمزگی شفت  می باشد.

شمشیر ژنده لاس:

“شمشیر ژنده لاس” نام صخره بزرگی در مسیر دایله سر می باشد.قدیمیها اعتقاد داشتند که با ضربه شمشیر حضرت علی به دو نیم شده! ..اما وقتی از نزدیک نگاه کنی شیاری به عمق حدود 20 و به پهنای 3 متر در دل این صخره بزرگ ایجاد شده و تکه جدا شده آن در پای صخره افتاده است. علت اصلی آن شاید بر اثر یخ زدن آب در لای ترک های این صخره بوده باشد. این صخره از اکثر ییلاقات شفت از دور قابل رویت است.

ییلاق دایله سر:

ییلاق دایله سر از زیباترین ییلاقات شفت است.ارتفاع ان حدود2100 متر است.از طریق مزگده سیاهمزگی – سوته – زرد خونی- دایله سر ، قابل دسترسی است. از آنجا به ییلاق گمبو و قله ملبهار می توان رفت. از غرب هم به تکاب و دیزاب راه دارد.

ییلاق لوت (lut):

این ییلاق مجموعه ای از دره ها و چشمه ها و شن اسکی های بکر و دیدنی دارد. از طریق خرمکش سیاهمزگی- شلمجار- پاشتون قابل دسترسی است. دامداران گلپر زیادی از این ییلاق برداشت می کنند.

ییلاق ونی:

این ییلاق زیبا در دامنه قله نراب ( نراو) قرار دارد و ارتفاع متوسط آن بین 2000تا 2200 متر می باشد.از امامزاده ابراهیم با 4 ساعت کوه پیمایی ملایم قابل دسترسی است.

ییلاق اسکندکون-skandakun

این ییلاق زیبا در مسیر امامزاده اسحاق به دگرد و سیاسرک قرار دارد و 1500 متر ارتفاع دارد.

گرداب:

گرداب از کوهستانهای سرد و کمتر قابل دسترسی بین شفت و طارم زنجان است. در بیشتر فصل سرد سال پوشیده از برف و یخ است. ارتفاع آن از 2300 تا 2700 متغیر است و به صورت یک یال طولانی از پشته کوه شروع شده و به طرف غرب امتداد پیدا می کند و دارای چشمه ها و دره های زیبا و بکر و دیدنی می باشد. در بهار همچون یک بهشت زیبا می باشد.

ییلاق پشَ رو – psharu:

این ییلاق زیبا در دل دره ای در دامنه جنوب غربی قله نراب قرار دارد. بهترین راه دسترسی از مسیر خرمکش- آوینه ربار-النز – پش رو می باشد. اگر دنبال مسیر کوتاهتری می باشید می توانید با ماشین به تولاب بره رفته و به پش رو بروید.

ییلاق کسلاو:

ییلاق کسلاو یکی از ییلاقات سیاهمزگی می باشد که در ارتفاع پایین در دل جنگل می باشد.از مسیر خرمکش با یک و نیم ساعت پیاده روی قابل دسترسی است.

 

ییلاق شمرچال:

این ییلاق زیبا در شمال غربی پشته کوه و در دامنه گرداب قرار دارد و از تولاب بره به آسانی قابل دسترسی است. در خرداد به خاطر گلهای شقایق تمام ییلاق به رنگ قرمز در می آید. و به همین دلیل شاید شمر چال نامیده شده.( رنگ قرمز نماد یزیدیان می باشد) ارتفاع این ییلاق 1900 متر می باشد.

ییلاق خونی:

ییلاق زیبای خونی در ارتفاع 2000 تا 2300 در جنوب غربی آرننگاه قرار دارد و انتهایش به یال کوههای شفت و طارم محدود می شود.( مسیر دسترسی: سیاهمزگی- خرمکش- شلمجار- ارننگاه- خونی)

سوته بالا ( کفا سوته):

 ییلاق سوته ارتفاعی بین 1500 تا 1700 متر دارد. از مزگده سیاهمزگی و هم از طریق مته خونی قابل دسترسی است.

ییلاق آرننگاه:

این ییلاق از مسیر خرمکش-شلمجار قابل دسترسی است.ارتفاع 1850 متر

 

3 پاسخ
  1. سجاد کریمی لاسکی
    سجاد کریمی لاسکی says:

    با سلام. من ییلاق پشه رو رو از نزدیک دیدم. ییلاق فوق العاده زیبا در دل دره ای زیبا می باشد. در این ییلاق در فصل بهار و تابستان چند دامدار زندگی می کنند. در این ییلاق درختان پر محصول گردو، عسل درجه 1 محلی و همچنین فراور ده های حاصل از شیر گاو و گوسفند شامل: پنیر، کره و دوغ محلی موجود می باشد بهتون پیشنهاد میدم حتما به انجا بروید بهترین مسیرش هم از رستم اباد سلانسر تولاب بره و سپس پشه رو می باشد.

    پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *